שתי מדינות לשני עמים

ההתבטאות האחרונה של ליברמן בעניין ה 2 מדינות ל 2 עמים, הזכירה לי את הפגישה הראשונה שהייתה לי איתו, בתקופת המלחמה הקרה.

הייתי אז סוכן של ה- BIA שהייתה סוכנות המודיעין שמגשרת בין ה CIA ו ה AIA. נשלחתי לאיזה עניין שאני לא יכול לדבר עליו עדיין והמטרה שלי, שאותה הייתי צריך לשכנע ש"טוב למות בעד ארצנו", גרה באיזה קולחוז בדרום סיביר. מקום יפה. הרבה לבן.

בכל מקרה, חיסלתי בדרך קצין שהיה במידות שלי, לבשתי את המדים שלו ותוך שאני מגיע לכפר ששכן ליד מחנה צבאי גדול, נתקלתי ביחידת סיור שהביאה אותי, אחר כבוד, למפקדת המחנה. מסתבר שהיו לי דרגות רציניות כי כולם הצדיעו כמו מטורפים.

היה קר. ממש קר. אז ביקשתי מרק גולאש ועשיתי את זה כנראה בצורה מאוד כעוסה כי למחרת כבר לקחו אותי לגולאג. אולי הייתה לי בעיית מבטא.

בכל מקרה, שם פגשתי את ליברמן בפעם הראשונה, בגולאג, לבוש בבגדי עור ואוחז שוט בידו. ליברמן היה עושה הופעות ריקוד בכל יום בשעה 7 בערב וב 10 בערב. בהופעה השנייה הוא גם היה מעלה אסירות לבמה ונותן להן שתי מדינות לשני עמים.

יום אחד הוא בא אליי למשרד וכולו רועד מהתרגשות. שאלתי אותו מה קורה והוא אומר לי – "תגיד, שמעת שיש ערבים?". לא הבנתי על מה הוא מדבר. "ערבים!! ערבים, נו!!". אמרתי לו ש "כן, אני יודע" ו "נו, אז מה?". הוא בקושי הצליח להסתיר את הרעידות הקטנות: "אז אפשר להשתולל. אפשר להשתולל!! כבר לא צריך יהודים!".

חייכתי ואמרתי לו בקול נבואי שלא משנה מה יהיה, יום אחד יבואו המצרים והוא יגיד להם – שתי מדינות לשני עמים. והוא חשב שאני מדבר על מה שהוא היה עושה לאסירות והנהן בהנאה. "אוהו. שתי מדינות לשני עמים!!"

היום, כשראיתי בטלוויזיה את המצרים יוצאים מהמשרד של ליברמן בהליכה מוזרה ואחד מהם אוחז את ישבניו אמרתי לחבר שלי, שהכיר את הסיפור, שנראה שליברמן "הקשיח" את עמדותיו בנוגע לשתי מדינות לשני עמים.

כשהמצרי האחרון יצא מהמשרד ונראה שהוא סובל מטחורים, ידעתי שליברמן הלך עד הסוף והראה לו את הקטע הזה של שתי גדות לירדן ואפילו סימן לו את ים המלח עם מקל של מטאטא.
טוב, עכשיו נחכה להבהרות.