חשיפה: פעולה סודית של צה"ל בסומאליה

במבצע סודי, שאת פרטיו לא ניתן עדיין לחשוף במלואם, השתלטו חיילי יחידות מיוחדות של צה"ל על עסקי שודדי הים בסומאליה. כתבנו מוסיף פרטים.


מזה זמן רב מטרידים פיראטים את נתיבי השיט הבינלאומיים בדרום מזרח אפריקה ובאוקיינוס ההודי. המעצמות העולמיות עומדות חסרות אונים אל מול נחישותם של דייגים סומאליים קשי יום, אשר מקבלים כופר של מיליוני דולרים תמורת שחרור אוניות על צוותיהן. מדינת ישראל לא היתה יכולה לעמוד מנגד.

מבצע "קפטן הוק" התקיים אור ליום העצמאות התשס"ט, בהשתתפות כוח משולב של מטוסים, כלי שיט וצוותי תקיפה. חיילינו השתלטו במהירות וכמעט ללא התנגדות על כל מעוזי השודדים. השימוש בציוד מתקדם לזיהוי פרוטזות-יד ורטיות על העין מנע פגיעה באוכלוסיה האזרחית, מלבד האלף הראשונים, שנהרגו לצורך כיול המכשירים.

להלן מקבץ של תגובות מן השטח:
מר בנימין נתניהו, ראש הממשלה: אני מבטיח כי נוריד בצורה משמעותית את תעריפי הכופר על האוניות, ונאפשר במקרה הצורך לשלם אותם במספר תשלומים, או בעזרת נקודות של כרטיסי אשראי.
מר אהוד ברק, שר הבטחון: אני רוצה לנצל את ההזדמנות כדי להזהיר את שכנותינו החדשות, מדגסקר ומדגסקר 2 (גרסת תלת-מימד) לבל יתערבו בנעשה.
מר יובל שטייניץ, שר האוצר: מדובר בחלק מתוכניתי להגדיל את גביית המיסים על ידי מלחמה בפרוטקשן.

מן הדייגים הסומאליים עדיין לא נתקבלה תגובה רשמית. מדיווחים לא מאומתים נראה כי כמה מהם החלו ליידות דגי טונה על חיילי צה"ל ולחפור מנהרות לתימן הסמוכה.