המדרון החלקלק של החלוקה

שמעתם את הנאום של נתניהו?
מה הוא אמר בעצם? שהוא רוצה לחלק את הארץ לשתי מדינות. נכון? אז אולי זה יבוא לכם כהפתעה, אבל אני נגד.
בהתחלה חשבתי שאני בעד. לכאורה, מה יכול להיות יותר נכון מזה. אנחנו נכיר בזכותם להגדרה עצמית, והם יכירו בזכותנו להתקיים – עד שיהיה להם צבא.
עד כאן הכל טוב. אבל כדי להיות בטוח שאני לא נגד, הקשבתי לנאום שוב. רציתי לוודא שלא מסתתר פה איזה מלכוד.
ואז הבנתי: גם בפעם השניה ששמעתי את הנאום, בדיוק כמו בפעם הראשונה, נתניהו הסכים לחלק את הארץ לשתי מדינות. קלטתם?

אם ניקח בחשבון שבעקבות הנאום ההיסטורי של נתניהו הארץ כבר מחולקת לשתי מדינות, אז בפעם השניה נתניהו בעצם מציע עוד חלוקה לשתי מדינות. חלוקת משנה, כלומר את המדינה הקטנה שנשארה צריך לחלק לשתיים. ובפעם הבאה שמישהו יקשיב לנאום הזה, תהיה עוד חלוקה. וזה הרי נאום היסטורי, שכל הזמן ישמיעו שוב ושוב, וכך הארץ תחולק שוב ושוב, תתפצל כמו איזה אטום מואץ, תשתכפל כמו איזה תא סורר.

לא שזה רע, בהתחלה.
גם ככה יש פה לא מעט עמים שיכולים להקים להם מדינה נפרדת, ואף אחד לא יצטער. אם הפלסטינים צריכים מדינה משלהם, אז למה לא הדרוזים? הבדואים? והצ'רקסים? ומה עם מדינת הערבים הישראלים? ונטורי קרתא? והדוסים? והכיפות הסרוגות? וההומואים? והשמאלנים?

לכל אחד מאלה מגיעה לפחות מדינה אחת. וצה"ל? והמשטרה? (הרעיון של מדינת משטרה הוא לא רעיון חדש) והעשירים? ואוהדי בית"ר? והתקשורת?
התקשורת, למשל, יכולה להתפצל לאלה שהיו ברשימה של דודו, ואלה שלא היו. בקיצור, יש פה מספיק עמים לעוד הרבה חלוקות.

אבל מנהיג אמיתי צריך להיות עם הפנים לעתיד, וצריך להבין שבאיזשהו שלב, בעוד שנים, החלוקות האלה כבר יתחילו לפגוע בבשר החי, לקרוע משפחות, לפרק חברויות, להפריד בין זוגות נשואים ולחלק אנשים שלמים לחצאים ורבעים וכולי, וזה כבר לא בריא.

כי אחרי הכל אנחנו עם אחד, ימין ושמאל, דתיים וחילונים, קונים ומוכרים, חב"דניקים וגולנצ'יקים, גל"צניקים ומג"בניקים, שינגימלים ושינקינאים, בחורות בביקיני ונשים בשחור, חיילים ומתנחלים, הומואים ולסביות, עיתונאים וכל השאר, עורכי דין וכל השאר, טוקבקיסטים ויח"צנים, גולשים וגולשים שמתחזים לגולשות, מעשנים ומלשינים, אקדמאים ואיכותיים, ילדים ופדופילים, כוכבים נולדים ותקוות אולימפיות, ניצולי שואה ומכחישי התנתקות, אתם ואני, כולנו קורצנו מאותו החומר, והמשותף בינינו רב מהשונה.

למעשה די קשה להבדיל בינינו. כמו שכל הסינים נראים לנו אותו דבר, כך אנחנו נראים במבט מבחוץ, זהים, משוכפלים. אז אני נגד החלוקה, כי אני אוהב את כולכם, ומי שתומך בכל זאת בחלוקה, אני שונא אותו.