קיצוץ תקציב בצבא

לפני כמה ימים פנו אלי מצה"ל כדי שאעזור להם קצת בתכנון התקציבי. יצא לי שם של אחד שיודע לעשות קיצוצים, "האלון גל של המערכות הצבאיות", "הסופר נני של ספרי התקציב". את הצבא של הונג-קונג, למשל, קיצצתי לאפס. ככה. בלי סנטימנטים.

אמרו לי, תבוא לקריה ביום רביעי ותתכונן לישיבה סוערת. לקחתי את הגרפים והפאוור-פוינטים שלי והגעתי.

בהתחלה דיברנו על קיצוצים נרחבים ושם הצעתי להם לקצץ כמה דברים ממש גדולים. נניח, חיל הים. בשביל מה אתם צריכים את כל חיל הים? למה, נגד מי אתם נלחמים? נגד הארמדה של החיזבאללה? נגד שייטות האימה של החמאס? אמרתי להם – קחו כמה ספינות, שימו אותן בפיקוד העורף, ככה כשיש איזה משהו יביאו כמה חבר'ה מצופי ים ויטפלו בנושא. זה חוסך מיליארדים הדבר הזה וגם אפשר לקחת את כל הספינות המיותרות ולעשות מהן שכונת מגורים לכל אלה מההתנתקות שעוד אין להם בית. שכונת סירו-וילות.

בחיי, מחאו לי כפיים.

אחרי זה עשינו הפסקה ורס"ר אפשטיין נכנס עם שני נגדים בקבע והביא לנו פלטות מטוגנים. אחרי זה נכנסו שני אנשי קבע בלי דרגות ופינו את השולחן ואשת קבע בדרגת סגן עם עוד רס"ר באו עם כמה מטליות וניקו את השולחן. הרמטכ"ל אשכנזי חייך בגאווה ואמר שענף מטליות זה הבייבי שלו ושמדור פינוי שולחנות זה הדבר הבא. מאוד התרשמתי.

אחרי זה התחלנו לדבר על טנקים. אני לא מבין גדול בטנקים אבל אמרתי להם – שמעו. המלחמה הבאה תתנהל בטילים, נכון? אשכנזי אמר שנכון ואלוף פיקוד המרכז אמר שנכון מאוד. והוספתי – אבל מלחמה מכריעים עם טנקים, נכון?

כולם התפעלו. ואני המשכתי – אז בשביל מה צריך את הדברים האלה עם הצינורות הארוכים שעושים בום?
תותחים? שאלו אותי
כן, אמרתי.
וואללה, לא חשבנו על זה.

אלוף פיקוד דרום אמר שאפשר לקחת את התותחים ולעשות מהם קנטינות לאנשי קבע. אשכנזי אמר שהוא בדיוק חשב לפתוח ענף חדש – ענף קנטינות מתותחים ולשים שם רק אנשי קבע כי חיילים אתה צריך בשביל לרוץ ליד הטנקים.

וככה התקדמנו וראינו שאפשר לחסוך הרבה מאוד כסף בשביל שאפשר יהיה לשלם משכורות לאנשי קבע. אשכנזי היה מבסוט. שאל אותי אם אני רוצה להצטרף להיות איש קבע. אמרתי לו – איך איש קבע? אני בן 47. בגיל שלי, אנשי קבע כבר בפנסיה.
הוא חייך ואמר לי – יא גנוב, בוא תהיה איש קבע, נשחרר אותך ותקבל פנסיה רטרואקטיבית.
זה היה רעיון לא רע, חשבתי לעצמי. רק צריך לארגן קיצוץ בתקציב בשביל זה. אמרתי לו – אולי, בשביל החיסכון, נבטל את אגף קרטונים ואת מדור קשרי נעליים ונחסוך קצת כסף לפנסיה שלי?

זהו. זה מה שאני זוכר. התעוררתי ליד שער קפלן.